top of page
  • Yunus Sözdemir

E- Ticaret Sisteminde Influencer Marketing İşlemleri Nasıl Yapılır?


Günümüzün en önemli ticari mekanizmalarından biri olan Influencer Marketing kavramı giderek yaygınlaşmaya başlamaktadır. Peki ya her geçen gün dünya genelinde sıkça duyulmaya başlanan Influencer nedir Ticaret anlayışında yaşanan değişiklik salgın hastalıkların artması ile birlikte çok daha popüler bir ivme kazanmaya başlamıştır. Influencer ünlüleri denilen kitle bu sayede satışa sunulan ürünlerin çok daha geniş kitlelere sunulmasına katkı sağlamaktadır.


Birbirinden farklı markaların reklam yüzü olan ünlüler 2021 yılı sonu itibari ile yaklaşık 15 milyar dolarlık bir ticari hacme sahiptir. Pandemi süreci ile çok daha sık kullanılmaya başlanan alanın ekonomik parametresinin giderek artması beklenmektedir. Yunus Sözdemir E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanlığı olarak Influence ne demek? Sorusunun tüm yönleri ile sizler için cevabını veriyoruz. E-ticaret sistemi içerinde bulunan Influencer Marketing hakkında aradığınız tüm konuları sizler için derledik.


Influencer ve Influencer Marketing Nedir?


Türkçesi etkilemek ve müşteriye nüfus etmek olarak tanımlanabilecek olan ‘’Influence’’ ingilizce kökene sahip olan bir kelimedir. Influencer nedir sorusuna kabaca verilebilecek en güzel cevap karşıdakini ‘’etkileyen’’ olacaktır. Anlaşılacağı üzere Influencer işleri için etkileyici olmak oldukça önemlidir. Çağımızın en etkili kitle iletişim araçlarının başında sosyal medya ağları gelmektedir. Bu sosyal ağların tanınan kullanıcıları oldukça güçlü bir kitle iletişim becerisine sahip kişilerdir.


Influencer kavramı işte bu sosyal medya etkisine sahip kişiler için bir tanım olarak kullanılmaktadır. Dünya genelinde ve ülkemizde bu tanıma uyan pek çok Influencer bulunmaktadır. Peki ya Influencer pazarlamaya olan etkisini nasıl tanımlamak gerekir. Bu doğrultuda pek çok kişi Influencer pazarlama nedir sorusunu sormaktadır. Influencer Pazarlama; ürünlerinin tanıtımı ve satışını yapmak isteyen pek çok firmanın Influencerlar aracılığı ile satışlarını artırması ve gerçekleştirmesi işlemidir.


Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu satış şekli oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Bu ilgi sayesinde büyük ivme yakalayan sektör, birbirinden ünlü firmaların kullandığı yeni bir pazar alanına dönüşmüştür. Büyük firmalar televizyon, dergi, gazete ve reklam panosu gibi geleneksel reklam anlayışlarının yanı sıra Youtube, Instagram ve Tik Tok gibi sosyal medya platformları üzerinden iş birliklerine başlamıştır.


Bu yeni iş birliği sayesinde satışların hızla artması üzerine firmalar bu alana yoğunlaşmış ve özel yatırımlar yapmışlardır. Dijital pazarlama alanında hizmet veren Yunus Sözdemir Danışmanlık olarak aradığınız tüm Influencer performansları hakkında sizlere yardımcı oluyor ve marketing stratejileri belirliyoruz. Geri dönüşleri ile büyük farklar ortaya koyan banner benzeri pazarlama işlemleri ile oldukça yüksek bir satış frekansı vadediyoruz.


Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan araştırmalar doğrultusunda profesyonel dijital pazarlama hizmetleri için harcanan her 1 dolar firmaya 20 dolar kâr sağladığı görülmektedir. Bu sebepten pazarlama stratejileri ve bu konuda yeterlilik sahibi firmalardan destek almak son derece önemlidir.


Influencer Marketing Hizmeti Nasıl Gerçekleşir?


Oldukça yaygın bir hizmet dalı halini alan Influencer Marketing doğru bir biçimde tasarlanmazsa başarılı olması oldukça zor bir kazanç sistemidir. Başarılı bir Influencer Marketing stratejisi belirlemek için sonuç ve hedef ilişkisi oldukça önemlidir. Öncelikle hedef kitlenizi belirleyerek işe başlamanız gerekmektedir. Bunun için hedeflenen kitlenin cinsiyeti, tercih alanları ve yaş skalası gibi durumlara dikkat edilmesi gerekir.


Şayet hedeflenen kitle ile hizmet yapısı örtüşmezse başarısız bir girişim olması kaçınılmaz olacaktır. Bu önemli parametrenin tamamlanması sonrasında ürün tanıtımını yapacak olan doğru Influencer seçimi gerçekleşebilir. Birbirinden farklı Influencer Marketing adayları arasında satış stratejinize en uygun olan yüzü tercih etmeniz gerekir. Firmamız Yunus Sözdemir E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanlığı olarak ürünlerinizin tanıtımına en uygun Influencer fenomenini sizin adınıza seçiyoruz.


Bu seçim sırasında ürünlerinizle tam uyum yakalamak adına en doğru tercihi gerçekleştiriyoruz. Influencer seçimi sonrasında yapacağınız pazarlama kampanyalarını seçenekler halinde işleme koyabilirsiniz. Seçtiğiniz fenomen aracılığı ile istediğiniz hizmetleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin markanızın ön plana çıkartılması, kişisel web sitenizin tanıtımı, ürünlerin detaylı anlatımı ve blog önceliği gibi çalışmaları fenomeninizden isteyebilirsiniz.


Unutmamalısınız ki Influencer fenomenleri sizlerin isteği doğrultusunda hizmet vermektedir. Tüm bu pazarlama stratejisi ve çok daha fazlası için Yunus Sözdemir E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanlığından teknik hizmet alabilirsiniz. E- Ticaret Ürün Yönetimi ve danışmanlık hizmetlerinin avantajlarından yararlanmak için sizde bizi tercih ederek farkınızı ortaya koyabilirsiniz.


Markanızın Büyümesi İçin Influencer Marketing Gereklimi?


Pek çok kullanıcı Influencer marketing nasıl yapılır ve gereklimi sorularının cevabını aramaktadır. Globalleşen dünya ticaret pazarında zaman ve mekân kavramları e-ticaret özelinde giderek farklılaşmaktadır. Yeni nesil tüketici alışkanlıkları sebebiyle ürün tanıtım anlayışında köklü değişimler baş göstermektedir. Bu sebepten köklü firmalar ve büyük şirketler daha çok kişiye hitap edebilecekleri yeni pazarlama tekniklerini öncelemektedir.


Yeni nesil pazarlama araçlarından biri olan Influencer Marketing hizmetleri bu önceliklerin başında gelmektedir. Influencer Marketing, tıpkı diğer dijital pazarlama araçları gibi günümüzün önemli satış kanalları arasında bulunmaktadır. Influencer Marketing hizmetlerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Oldukça organik bir tanıtım yöntemi olan bu seçenek, dijital pazarlamanın diğer unsurlarına göre müşteri içselliğini yakalayarak satışların artırılmasına yeni bir boyut kazandırmaktadır.


Fenomen kişilerin ürün tanıtımı sayesinde karşılıklı güvene dayalı bir bağ kurulur ve bu sayede başarılı bir satış gerçekleştirilmiş olur. Satış pazarlama araştırmaları özelinde yapılan anketler fenomen kişilerin satış artırma konusunda çok daha başarılı bir seçenek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca tüketici alışkanlıklarının takip etme konusunda Influencer Marketing pek çok avantaj sunmaktadır.


Bu sebepten Influencer pazarlama stratejileri e-ticaret bahsinin önde gelen olgularındandır. Günümüzde Youtube, Instagram ve Tik Tok başta olmak üzere tüm sosyal medya platformları fenomenlerin başlıca para kazanma yöntemlerinden biri Influencer Marketing olarak karşımıza çıkmaktadır. Kitlelerin başarılı bir şekilde ürüne yönlendirmesini sağlayan fenomenler küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin pazarlama faaliyetlerinin artmasına yardımcı olmaktadır.


Influencer Marketing Sisteminin Avantajları


Influencer Marketing stratejisi eğer doğru bir şekilde analiz edilerek yapılacak olursa oldukça faydalı bir ticaret aracı olacaktır. Özellikle günümüz e-ticaret ortamında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet içerisinde müşterilerin güvenini kazanmak oldukça maliyetli bir durum olarak düşünülse de Influencer Marketing sayesinde çok daha kolay ve akılda kalıcı bir hale gelmektedir.


· Marka ve ürünlerin fenomenler tarafından tanıtımı sayesinde bilinirliği artar.

· Oldukça etkili müşteri geçiş süreci sebebiyle yüksek geri dönüş oranı sağlama.

· Efektif anlatım şekli sayesinde kitle odaklı satış süreci oluşturur.

· Firmaların reklama ayırdıkları bütçenin daha etkili kullanılmasına katkıda bulunur.

· YouTube, Hepsiburada ve Trendyol influencer marketing gibi birbirinden farklı platformlarda ürün tanıtımı imkânı sunar.


Markaların güncel programlarına uyum sağlanarak gerçekleştirilecek olan bu strateji sayesinde başarıyı yakalamak mümkündür. Yunus Sözdemir E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Danışmanlığı olarak sizlere tüm bu konularda danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. Firma olarak yapay zekâ tabanlı yorum analizleri, kullanıcı tanımları ve rakip takiplerini sizin adınıza gerçekleştirerek sizleri E-Ticaret hizmetleriniz sırasında diğerlerinin önüne geçirmeyi hedefliyoruz. Profesyonel öngörüler sayesinde kalıcı bir kazanç yöntemi için bizimle iletişime geçebilir ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

55 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bize Ulaşın

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page