top of page
  • Dursun Kovan

Shopify ve WooCommerce: İşletmeniz İçin Hangisi?


İçindekiler

WooCommerce ve Shopify: Bir çevrimiçi mağaza başlatmak istiyorsanız, Shopify ve WooCommerce'i ciddi şekilde düşünmelisiniz. WooCommerce ve Shopify, dünyanın en popüler e-ticaret web sitelerinin çoğunu destekler. Her ikisi de size ürün ve hizmet satma konusunda harika bir iş çıkarıyor.


Bu iki seçeneğe ek olarak, daha birçok seçenek var. Ama burada bunun hakkında konuşmayacağız. Shopify ve WooCommerce en popüler olanlardan ikisidir ve bunları burada özetleyeceğiz.

WooCommerce Nedir?

WooCommerce, WordPress tabanlı web siteleri için geliştirilmiş esnek, açık kaynaklı bir yazılımdır. Çevrimiçi e-ticaret mağazaları oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Bu yazılımla, herkes normal web sitesini gerekli tüm e-ticaret özelliklerine sahip tam işlevli bir çevrimiçi mağazaya dönüştürebilir.


WooCommerce ayrıca kullanıcıların çevrimiçi mağazalarını kolayca yönetmelerine olanak tanır. Ürün vitrinlerini ayarlamaktan siparişleri yönetmeye ve birden çok ödeme ağ geçidini kabul etmeye kadar. Bu çözümün kullanımı ücretsizdir. kullanıcı, WooCommerce eklentisini resmi WordPress eklenti dizininden kolayca indirebilir.


WooCommerce ayrıca yeni başlayanlar için uygun bir arayüze sahiptir.Başlamak için bilgisayar veya programlama uzmanı olmanıza gerek yok. Bu nedenle birçok firma kullanmayı tercih etmektedir.

Shopify Nedir?

Shopify, çevrimiçi mağaza oluşturmanıza olanak tanıyan bir e-ticaret platformudur. WordPress Shopify ile hem web siteniz hem de bir satış noktası uygulaması aracılığıyla çevrimiçi satış yapabilirsiniz. Shopify, tomurcuklanan stoksuz satış yapanlardan hızla büyüyen markalara kadar herkes için kullanımı kolaydır.

Shopify'ı kendiniz denemek için ücretsiz denemeye kaydolabilirsiniz. Deneme süresi boyunca kendi mağazanızı kurabilir, ücretsiz Shopify uygulamalarını deneyebilir ve yeterince reklam verirseniz çevrimiçi satış yapabilirsiniz.


Shopify ve WooCommerce

Shopify ve WooCommerce, benzer özellik kümelerinin bir listesi gibi görünür, ancak her biri farklı alanlarda üstündür. WooCommerce fiyatlandırma, raporlama ve pazarlamada daha iyidir ve neredeyse sınırsız özelleştirme seçenekleri sunar. Ancak, çok fazla teknik desteğe sahip bir sisteme ihtiyacınız olduğunda Shopify en iyisidir.

Kurulumu ve Kullanımı Kolaylığı

İşinizi destekleyen yazılımı bilmek çok önemlidir. Hangi platform daha basit bir arayüze sahiptir ve yeni başlayanlar için öğrenmesi daha kolaydır?


Shopify ile mümkün olan en kısa sürede mağazalar oluşturabilir ve açabilirsiniz. WordPress Shopify, kodsuz bir web sitesi oluşturucu sunar, bu nedenle mağazanızı oluşturmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yoktur. Ayrıca, çevrimiçi mağazanızı oluşturduğunuz gün işinize başlamanız için bir çözüm olarak ücretsiz bir alt alan adı sunar.


Öte yandan, WooCommerce önceden kurulu değilse, WordPress ve WooCommerce'i kurmanız ve yapılandırmanız gerekir. WooCommerce ile bir e-ticaret mağazası kurmak, birkaç zorunlu eklentiyle daha karmaşıktır. Ancak, ürünleriniz, fiyatlandırma ve nakliye için temel mağaza kurulumunda size yardımcı olacak bir kurulum sihirbazı vardır.


Shopify ve WooCommerce: Kullanım Kolaylığı

Shopify, kullanıcı dostu arayüzü ve kapsamlı müşteri desteği nedeniyle genellikle daha kullanıcıdostu kabul edilir. ÖteyandanWooCommerce, daha fazla teknik bilgi gerektirir, ancak WordPress'eaşina olanlar için daha fazla esneklik ve kontrol sunar.


Shopify, kullanıcıdostu arayüzü ile bilinir. Barındırılan bir çözüm sunar;bu, yazılım yükleme veya sunucuları yönetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığıanlamınagelir. Platform, web sitenizi kolaycaözelleştirmenizisağlayan bir temadüzenleyici sunar.Programlama bilgisi gerekmez.


WooCommercebir WordPress eklentisidir, yani onu kullanmak için bir WordPress sitesine ihtiyacınız vardır. WooCommerce, büyük esneklik ve özelleştirme sunarken, Shopify'dan daha fazla teknik bilgi gerektirir. Barındırma, güvenlik ve yazılım güncellemeleri gibi şeyleriyönetmeniz gerekir. Ancak, zaten WordPress'e aşina iseniz, WooCommerce'in kullanımı nispeten kolay olabilir.Mağaza Tasarımı ve Tema

Shopify'ın profesyonelce tasarlanmış çokçeşitlitemalariçeren kendi özel tema mağazası vardır ve WooCommerce, genişbir WordPress temaları kitaplığından yararlanmanıza olanak tanır.


Shopify Temaları

Temaları, Shopify ve üçüncü taraf geliştiriciler tarafından yapılmıştır. Bu temaların çoğu duyarlıdır, kurulumu ve özelleştirilmesi kolaydır. Renkleri, yazı tiplerini ve diğer tasarım öğelerini değiştirebilirsiniz. Shopify hem ücretsiz hem de premium temalar sunar. Tema fiyatları, karmaşıklık ve işlevselliğe göre değişebilir.


WooCommerce Temaları


WooCommerce, WordPress ile bütünleşir ve çok çeşitli ücretsiz ve premium temalara erişmenizi sağlar. Son derece özelleştirilebilir olduğundan, tema kodunu değiştirerek veya sayfa oluşturucuları ve özelleştirme eklentilerini kullanarak mağazanızın görünümünü ve verdiği hissi değiştirebilirsiniz. Ancak, tüm WordPress temalarının özellikle WooCommerce için oluşturulmadığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, seçtiğiniz temanın uyumlu olduğundan ve WooCommerce özelliklerini desteklediğinden emin olun.


Pazarlama ve Satış Araçları


Çok kanallı pazarlama, e-ticaretin önemli bir parçasıdır. Örneğin, Google Ads, Best Buy'ın mağaza satışlarını %4 oranında artırmasına yardımcı oldu. Shopify, kullanıma hazır birçok pazarlama ve SEO özelliği sunar.


Bu özellikler şunları içerir:

  • Blog

  • E-posta Pazarlama

  • Otomasyon


Ayrıca Shopify, mağazanızı Facebook, Instagram ve TikTok gibi sosyal medya kanallarıyla senkronize etmenize olanak tanır. Shopify gibi, WooCommerce de pazarlama ve SEO araçları için çok sayıda seçenek sunar. Yerleşik blog oluşturma ve e-posta araçları sunar ve mağazanızı Mailchimp ve MailPoet gibi popüler üçüncü taraf e-posta pazarlama sistemleriyle entegre edebilirsiniz. WooCommerce uzantı mağazası aracılığıyla Amazon, Google Ads ve Etsy gibi üçüncü taraf pazar yerlerini kullanabilirsiniz. WooCommerce bir WordPress eklentisi olduğu için Yoast gibi SEO eklentileri de mevcuttur.

Fiyatlandırma ve Ücretlendirme

Shopify ücretli bir e-ticaret altyapısıdır.


Shopify fiyatları şu şekildedir;

Paketler

Fiyatlar

Basic

24$

Shopify

69$

Advanced

299$

Yukarıdaki planların tümü, ücretsiz SSL, sınırsız ürün, satış kanalları (sosyal medya ve çevrimiçi pazar yerleri) ve terk edilmiş sepet kurtarma gibi özellikleri içerir.Ayrıca iki alternatif sunar:

Başlangıç: 5$

Shopify Plus: 2.000$ Shopify planına kaydolduğunuzda, planınızın katmanından bağımsız olarak ücretsiz bir alt alan adı da alırsınız. WooCommerce sonsuza kadar ücretsizdir, ancak bir alan adı ve barındırma için ödeme yapmanız gerekir. Bazı barındırıcılar, ücretsiz olarak bir alan adı seçmenize veya müsaitlik durumunu kontrol etmenize izin verir.


WooCommerce barındırıcıları farklı fiyat aralıkları sunar. Örneğin, Bluehost'ta fiyatlandırma, yıllık olarak faturalandırılan aylık 9,95$ başlar. WooCommerce eklentileri ve uzantılarının fiyatları farklıdır. Birçoğu ücretsizdir, çoğu ücretli eklenti ve uzantı ise 49$ ile 299$ arasında değişmektedir.

Güvenlik ve Bakım

WooCommerce Güvenliği ve Performans

Self servis bir çözüm olduğundan, WooCommerce mağazanızın güvenliği ve performansı büyük ölçüde seçtiğiniz barındırma ortamına bağlıdır. Sağlam güvenlik önlemleri ve optimum performans sunan bir barındırma sağlayıcısı seçme kontrolü sizdedir. SSL sertifikaları ve güvenli oturum açma gibi web sitesi güvenliği en iyi uygulamalarını uygulayabilirsiniz. Ayrıca WooCommerce, WordPress tabanlı olduğu için WordPress tarafından yayınlanan tüm iyileştirmelerden ve güvenlik güncellemelerinden faydalanmaktadır. Önbelleğe alma, görüntü optimizasyonu ve içerik dağıtım ağlarını kullanma gibi performans optimizasyon teknikleri, WooCommerce mağazanızın performansını artırmak için kullanılabilir.


Shopify Güvenliği ve Performansı

Shopify, barındırılan bir platformdur, yani Shopify, güvenliğinizi perde arkasında halleder. Bu, bazı dükkan sahipleri için bir rahatlama olsa da, sitenizin genel güvenliği üzerinde daha az kontrole sahip olduğunuz anlamına da gelir. Ayrıca Shopify kapalı bir platform olduğu için WooCommerce ile aynı topluluk tabanlı güvenlik iyileştirmelerinden yararlanamaz. Ancak Shopify, sunucularının güvenilir, ölçeklenebilir ve performansı optimize edilmiş olmasını sağlayarak hızlı sayfa yükleme süreleri sağlar.

Destek ve Topluluk

Shopify, özel destek ve kapsamlı bir bilgi tabanı sunar. WooCommerce destek seçenekleri daha sınırlıdır. Resmi destek, destek talebi göndermekle sınırlıdır. Ancak WooCommerce, daha büyük WordPress topluluğunun yardım ve desteğine güvenir.

Shopify Destek Seçenekleri

Shopify, mükemmel müşteri hizmetleriyle bilinir. Canlı sohbet, e-posta ve telefon yoluyla 7/24 destek sunarlar. Canlı sohbet seçeneği ile herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda anında yardım alabilirsiniz. Shopify ayrıca, platformu kullanmanın çeşitli yönleriyle ilgili belgeler, öğreticiler ve kılavuzlar içeren kapsamlı bir yardım merkezi sunar.

WooCommerce Destek Seçenekleri

WooCommerce, ücretsiz, açık kaynaklı bir eklenti olduğu için herhangi bir özel destek kanalına sahip değildir. Bu, büyük bir WordPress destek ekosistemine erişmenizi sağlar. WooCommerce resmi web sitesi, gezinmenize ve yaygın sorunları gidermenize yardımcı olacak belgeler, kullanıcı kılavuzları ve bir bilgi tabanı sunar. Ek olarak, WordPress.org forumları, sorularınıza yanıt bulabileceğiniz, topluluk desteği arayabileceğiniz ve diğer WooCommerce kullanıcılarıyla etkileşim kurabileceğiniz değerli bir kaynaktır.

Shopify ve WooCommerce Sonuç

Shopify ve WooCommerce'in etkisi E-Ticaret endüstrisinde çok yaygındır. Doğru araç, mağazanızın ihtiyaçlarına ve bütçesine bağlıdır. Yeni bir mağaza sahibiyseniz, WooCommerce en iyi seçiminizdir. Gelecekteki büyüme, veri sahipliği, ölçeklenebilirlik ve esneklik için idealdir. Öte yandan, Shopify anahtar teslim bir çözümdür.Kullanımı kolay bir platform ve daha büyük bir bütçe arayan herkes için mükemmel. Hangisini seçerseniz seçin, her iki platformda da başarılı bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için ihtiyacınız olan sağlam özellikleri sunar. Kapsamlı karşılaştırma, WooCommerce'in küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için en uygun olduğunu gösteriyor. Shopify, daha kolay kurulum ve kullanım gibi bazı avantajlar sunarken, WooCommerce, işletmenin özel ihtiyaçlarına daha iyi uyarlanabilen daha esnek ve özelleştirilebilir bir platformdur.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Bize Ulaşın

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page